17.08.2014

Bu Defa Olmadı


 
 
DSC_9079
 
Geçtiğimiz yıl Şampiyonlar Ligi’nde TOP 16’ya kalarak gururumuz olan Konak Belediyespor, bu sezon zorlu rakiplerin bulunduğu gruptan çıkmayı başaramadı

Kadınlar Şampiyonlar Ligi’nde mücadele eden Konak Belediyespor, eleme gruplarının son maçında Zürih’e 4-0 yenilerek turnuvaya veda etti. Hatırlanacağı gibi temsilcimiz geçen yıl son 16’ya kalarak bir mucizeyi gerçekleştirmiş, Türkiye’de kadınlar futbolu içler acısı haldeyken Konak Belediyespor umutları yeşertmişti. Konaklılar bu yıl da gruptan çıkmaya çok yaklaştılar. Ama maalesef bu defa olmadı.
 
Konak Belediyespor, turnuvaya çok iyi bir başlangıç yaptı. İlk maçında ev sahibi Letonya’nın tmesilcisi Rigas’ı 11-0 gibi farklı bir skorla mağlup etti. Konak’ın gruptaki en büyük rakibi Zürih’in Minsk ile berabere kalmasıyla Konak çok önemli bir avantaj elde etmiş oldu. Rigas maçından bir gün sonra bu defa rakip Belarus’un Minsk takımıydı. Mavi-beyazlılar 1-0 geriye düştükleri karşılaşmadan 2-1 galip ayrıldılar. Aynı gün Zürih de Rigas’ı yendi. Böylece gruptan hangi takımın çıkacağı sorusunun yanıtı son maça kaldı.
 
Konak Belediyespor’un üst tura çıkması için Zürih ile berabere kalması yetiyordu. Bir küçük not, bu zorlu karşılaşmada, Türkiye Cumhuriyeti Letonya Büyükelçisi Şerife Serap Özcoşkun ve beraberindeki Türk heyeti Konak Belediyespor’u yanlız bırakmadı. Maçın başında Zürih penaltıdan golü buldu. 63. dakikada, rakip en tecrübeli oyuncularından olan Humm’la ikinci golü buldu.  Maç bundan sonra koptu ve İsviçrelilerin ard arda bulduğu iki golle skor 4-0 oldu. Bu skorla Konak grubu 6 puanla ikinci sırada bitirdi ve en iyi ikinciler arasına giremediği için Şampiyonlar Ligi’nden elendi.
Bu yıl gruptaki rakipler, geçen yıla oranla daha zorluydu. Temsilcimiz kuraya ikinci torbadan katıldı fakat kurada üçüncü torbadan Minsk ve birinci torbadan Zürih’i çekerek olabilecek en zor gruplardan birine düştü. Böyle zorlu rakiplerle karşılaşmadan önce temsilcimizin hazırlık maçı yapacak takım bulamaması ve kendinden çok zayıf iki takımla hazırlık maçı oynaması bir handikaptı. Bu konuda kulüplere TFF’nin destek olması, gerekirse masraflarını karşılayarak Şampiyonlar Ligi’ne katılan takıma hazırlık maçları organize etmesi uluslararası başarı için oldukça önemli bir girişim olacaktır.
UEFA’nın eleme maçlarını çok dar bir takvime sıkıştırması da fizik gücü Avrupalı rakiplerine göre daha düşük olan Türk takımları için dezavantaj yaratıyor. Konak Belediyespor, 9 Ağustos’ta grubun en zayıf takımı Rigas’la karşılaştı. Sadece bir günlük bir aradan sonra ikinci maçına 11 Ağustos’ta çıktı. Minsk maçından iki gün sonra 14 Ağustos’ta Zürih ile oynadı. Bu kadar kısa sürede Şampiyonlar Ligi seviyesinde üç maça çıkmak ve grubun en güçlü takımıyla son maçta karşılaşmak şüphesiz ki Konak için hiç de kolay değildi.
 
Konak Belediyespor; belediyenin desteği, teknik direktör Hüseyin Tavur ve oyuncuların gayretleriyle Türkiye kadınlar futbolunda önemli bir kilometre taşı olmayı başardı. Türkiye takımları için artık Şampiyonlar Ligi’ne katılmak değil, üst turlara çıkmak hedef haline geldi.
 
Hayatım Futbol, 15.08.2014, Aslıhan Karlıdağ
 

Hiç yorum yok: