5.06.2008

En İyi Oyuncum Cantona'ydı

Sir Alex Ferguson'a şimdiye kadar birlikte çalıştığınız en iyi oyuncu kimdi diye sorduklarında cevabı Cantona olmuş. Ferguson "Ne zaman Tanrım işte şimdi bir gole ihtiyacımız var desem, Eric o anda golü atardı. Ve harika bir karakteri vardı" demiş.

Bu adamda şeytan tüyü var, eminim. Benim de en sevdiğim futbolcuların başında geliyordu. Formasının yakasını kaldırması bile O'nun diğerlerinden ne kadar farklı olduğunu gösteriyordu. Asi bir adamdı, taraftara uçan tekme atardı, rakiplerle dalaşırdı çünkü haksızlığa dayanamazdı. Aylarca süren cezalar almasına rağmen başka hangi oyuncu teknik direktörü tarafından böyle nitelendirilebilir ki ? O bambaşkaydı. Ryan Giggs de otobiyografisine şimdiye kadar birlikte oynadığım en iyi oyuncu Eric'ti yazmış.

Aranızda O'nun dönemine yetişemeyen varsa yapabileceği tek şey daha erken doğmadığı için üzülmek...

Ronaldo Madrid Uçağında


Cristiano Ronaldo'nun Real Madrid'e gideceğini hafta başında manevi babası açıklamıştı. Az önce Guardian'da kendi sözlerini okudum. Eğer Manchester United'a ve bana söyledikleri rakamları verirlerse Euro 2008 sonrası Madrid yolcusuyum demiş.

Ferguson 2010 yılında United'ı bırakacağını açıklamıştı. Açıkçası ben Ronaldo'nun Ferguson bırakmadan United'ı bırakacağını düşünmüyordum. Ama Real Madrid'in teklifi öylesine cazip ki insanı dinden imandan çıkarır. Ronaldo'yu Manchester yolundan çoktan çıkarmış.
Real Madrid Bechkam'ı, Van Nistelrooy'u hatta geçen yaz fitness hocasını United'ın elinden aldı. Buna rağmen Ferguson oyuncusunun gitmeyeceğinden çok emindi. Biz Real Madrid'in tacizlerine alışkınız diyordu. Ronaldo'nun bugünkü açıklamalarına tepkisi ne olacak çok merak ediyorum.

Her ne kadar Beckham benim yolumdan gitme diye öğütlediyse de Ronaldo kendi bildiğini okuyacak gibi gözüküyor. Kariyerinin sonunda O'nun da yolu Amerika'ya düşecek mi hep birlikte göreceğiz.