1.01.2009

Gullit&Rijkaard


Gullit ve Rijkaard'ın babası profesyonel futbolcu olabilmek için birlikte Hollanda'ya göç ederler. Kendileri futbolda pek de aradıklarını bulamazlar. Neyse ki oğulları devreye girer. Tıpkı kendileri gibi çok iyi arkadaş olurlar.Üstüne bir de onların yapamadığını yapıp futbolda yükselirler...

Kadın Futbolu - Dünyanın En Çok Gelişen Sporu


90'lı yıllardan bu yana futboldaki en büyük değişim kuşkusuz kadın futbolunun gelişimiydi.
20.yüzyılın büyük bir kısmında İngiliz Futbol Birliği tarafından uygulanan yasağın kalkmasıyla, kadın futbolu 30 milyon futbolcusuyla dünyanın en çok gelişen sporu oldu. Fakat, halen Dünya Kupası maçları dahi çok az ilgi çekiyor. Amerika'da 2003 yılında ilgi azlığından dolayı liglere 1 yıl ara verildi.

Bu bir paradokstu aslında: Kadınlar futbol oynuyorlar ama onu izlemiyorlar. Olaya daha genel bakarsak kadın-erkek çok az insan kadınların yer aldığı spor aktivitelerini takip ediyor. Kaçımız WNBA izliyoruz? İstesek de izleyebilir miyiz? Gazetelerdeki spor sayfaları erkeklere ait, araştırmalar gösteriyor ki spor sayfalarının %90'ından fazlası erkeklere adanmış durumda.

Ne zaman kadın sporcularla ilgili bir haber yapılsa, bu haber genellikle güzellik üzerine kurulu oluyor. Veya ciddi bir tarzla yazılmış : " Kadın futbolu genelde yok sayılıyor. Ama Jane Smith çok yetenekli bir forvet ve hiç para kazanmamasına rağmen erkekler kadar çok çalışıyor" tandansında sıkıcı makaleler yayınlanıyor.

Belki de erkek muhabirler kadın futboluna bir şans vermeliler. Sonuçta insanlar kadın futbolunu ancak medya ondan söz ederse takip edebilirler.

Öte yandan New York Barnard College'de spor tarihi öğretim üyeliği yapan Kathryn Jay, çok az okuyucunun kadın spor aktivitelerinden haberdar olmak istediklerini düşünüyor: "Çoğu kadın okuyucu erkek takımlarıyla daha çok ilgileniyor. Spor çok uzun yıllardır erkek kimliğini anlamanın, erkek olmanın bir yoluydu. Kadın sporunun, belki biraz tenis biraz da golf dışında zaman böyle bir misyonu olmadı." Şimdilerde, bu durumun değişmeye başladığını da eklemeyi ihmal etmiyor, Jay.

Bugün bile, erkekler kendilerine rol model olarak bir atleti seçebiliyorken, kadınların önlerinde Madonna veya Jennifer Aniston'dan başka rol model bulunmuyor.

Mutlu Yıllar

Manchester United'ın Fransız defans oyuncusu Patrice Evra, Hull City forveti Daniel Cousin'in üzerinden akrobatik bir hareketle atlarken...
Guardian'da 2008'in en iyi spor fotoğraflarından seçilmiş...
Bu vesileyle herkese mutlu yıllar...

Kadınlar Ligi'nde Gazi Üniversitesispor Liderliği Kaptırdı

Bayanlar 1. Futbol Ligi'nde Gazi Üniversitesispor deplasmanda Trabzonspor'a 1-0 yenilince yeni lider averajla Sakarya Güneşspor oldu. Geçen yılın şampiyonu Gazi Üniversitesispor bu sonuçla 3. sıraya yerleşti.

4. Haftanın sonuçları şöyle:

Mersingücü Cengiz Topelspor:12 Zeytinburnuspor:0
Bucaspor:8 Yalıspor:1
Trabzonspor:1 Gazi Üniversitesispor:0
Sakarya Yenikent Güneşspor:2 Konak Bel:0
Kartalspor:2 Mersin Camspor:1